Instytut Polityki Społecznej WNPiSM UW
Logo IPS Logo WNPiSM
  • Start
  • Aktualności
  • Ukazała się kolejna publikacja IPS – „Pracownicze programy emerytalne w krajach Unii Europejskiej” autorstwa dr Janiny Petelczyc.

Ukazała się kolejna publikacja IPS – „Pracownicze programy emerytalne w krajach Unii Europejskiej” autorstwa dr Janiny Petelczyc.

Zapraszamy do lektury kolejnej publikacji Instytutu Polityki Społecznej pt. „Pracownicze programy emerytalne w krajach Unii Europejskiej” autorstwa dr Janiny Petelczyc.

„W zreformowanym systemie emerytalnym bezpieczeństwo socjalne przyszłych świadczeniobiorców będzie zależało od tego, na ile pracodawcy przejmą od państwa część odpowiedzialności za zachowanie przez pracowników dotychczasowego poziomu życia z okresu aktywności zawodowej, z czego – jak się wydaje – ani oni sami, ani pracobiorcy i chyba także wielu polityków, nie zdaje sobie dobrze sprawy. Instrumentem, który może temu służyć, są pracownicze programy emerytalne, tworzone przez pracodawców. Zwracam na to uwagę by podkreślić, jak bardzo ważną i aktualną problematykę autorka uczyniła przedmiotem swojej analizy. Jest to jednocześnie obszar zabezpieczenia społecznego, w którym różnorodność funkcjonujących rozwiązań instytucjonalnych jest bardzo duża. Dotyczy to zarówno instytucji istniejących w pojedynczych państwach jak i w całej grupie krajów rozwiniętych. Do tego dochodzi szereg wyzwań, przed jakimi stają współcześnie pracownicze programy emerytalne w związku z gruntownymi przemianami narodowych rynków pracy, wywołanych procesami globalizacji i kryzysem ekonomicznym, zapoczątkowanym w 2009 r.”

[Z recenzji prof. dr hab. zw Mirosława Księżopolskiego]

Kontakt

ul. Nowy Świat 67,
00-927 Warszawa
tel./fax +48 22 826 66 52
ips@uw.edu.pl
Więcej +

Social