Staże i praktyki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Staże i praktyki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Informujemy, że Uniwersytet Warszawski podjął współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, m.in. w zakresie odbywania przez naszych studentów praktyk i staży zawodowych w ZUS. Dzięki temu, w ramach prostej procedury, studenci mogą odbywać staże i praktyki w różnych departamentach i wydziałach ZUS-u.
Gorąco zachęcamy do podjęcia proponowanej współpracy. Poniżej znajduje się krótka informacja dotyczącą procedury formalnej organizacji takich praktyk.
W razie pytań można zgłaszać się do pełnomocników ds. praktyk – instytutowych lub wydziałowego: dr Piotr W. Zawadzki, p.zawadzki@uw.edu.pl , http://ips.uw.edu.pl/studenci/dyzury/
Procedura praktyk/staży w ZUS
Przed rozpoczęciem praktyk:
- Osoba zainteresowana praktyką w ZUS wypełnia formularz aplikacyjny, który przysyła do na adres praktyki@zus.pl wraz z CV i listem motywacyjnym (dokumenty te gromadzone są w „teczkach” praktykantów). Aby otrzymać formularz aplikacyjny i dodatkowe informacje należy skontaktować się z ZUS pod adresem: praktyki@zus.pl
- Jeżeli uczelnia wydaje studentowi skierowania na praktyki – dokument ten również dołączany jest do teczek praktykantów.
- Wymagane jest także ubezpieczenie NNW (potwierdzenie z uczelni o objęciu studenta takim ubezpieczeniem lub indywidulne ubezpieczenie dostarczone przez zainteresowanego) – Uniwersytet Warszawski zapewnia takie ubezpieczenie, została zawarta stosowna polisa ubezpieczeniowa obejmująca każdego studenta podejmującego praktyki zawodowe.
- Gdy ustalona zostanie komórka (departament w przypadku praktyk w Centrali lub wydział w przypadku praktyk w Oddziale), w której odbywać się będą praktyki oraz program praktyk, opiekun, termin rozpoczęcia, długość trwania praktyki – przygotowywane jest porozumienie. Gotowe porozumienie w 3 egzemplarzach podpisuje: uczelnia (osoba właściwa – np. pełnomocnik Dziekana ds. praktyk), Zakład, praktykant – każda strona dostaje jeden egzemplarz.
- Na początku praktyk ustalany jest termin szkolenia dla praktykanta z BHP i p.poż.
- Komórka właściwa do spraw pracowniczych w Zakładzie (w Centrali: Departament Spraw Pracowniczych, w Oddziale: Wydział Spraw Pracowniczych) przygotowuje listę obecności dla praktykanta i przekazuje komórce, w której będą praktyki.
W czasie praktyk:
- Praktykant pierwszego dnia dostaje do zapoznania się kilka dokumentów (Regulamin pracy, Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, Ustawa o ochronie danych osobowych), odbywa szkolenie BHP, oprowadzany jest po Centrali/Oddziale.
- Praktykant po odbyciu szkoleń oraz zapoznaniu się z otoczeniem, przystępuje do praktyk
Po zakończeniu praktyk:
- Praktykant otrzymuje zaświadczenie o odbyciu praktyk, podpisane przez dyrektora Departamentu Spraw Pracowniczych (w przypadku Centrali) lub naczelnika Wydziału Spraw Pracowniczych (w przypadku Oddziału)
- Wzór takiego oświadczenia jest standardowy i obowiązuje w całym Zakładzie.
- Zaświadczenie jest wysyłane do praktykanta pocztą.