Instytut Polityki Społecznej WNPiSM UW
Logo IPS Logo WNPiSM

,,Open Source – Open Mind”.

Studenci będą zwalczać fake-newsy. Dołącz do nich!

Prawda czy fałsz? To pytanie zadawane coraz częściej przez internautów na całym świecie. W dobie powszechnego manipulowania informacją i rosnącego fenomenu ,,fake news” konieczne jest przeciwdziałanie dezinformacji. Dlatego właśnie powstał projekt ,,Open Source – Open Mind”. Jego organizacją zajmują się studenci Uniwersytetu Warszawskiego, chcący wesprzeć zarówno twórców, jak i odbiorców treści.

Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog. W ich trakcie uczestnicy nauczą się rozpoznawania ,,fake-news” oraz przeciwdziałaniu ich skutkom.

W dniu 25 marca ruszyła rekrutacja na profesjonalne warsztaty zamknięte, które poprowadzą eksperci z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń . Wziąć udział mogą młodzi twórcy treści i społecznicy, którzy oddziałują na swoje otoczenie. Warsztaty będą silnym bodźcem dla ich dalszego rozwoju zawodowego i osobistego.

Podsumowaniem projektu będzie ogólnodostępny poradnik, w którym zawarte zostaną najważniejsze informacje i wnioski z projektu “Open Source – Open Mind”. W jego tworzeniu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy. Poradnik zostanie opublikowany w Internecie na zasadach ogólnodostępności.

By nie przegapić żadnego wydarzenia obserwuj stronę organizatorów – Koło Spraw Zagranicznych ISM UW [link/hiperłącze=https://www.facebook.com/KoloSprawZagranicznych/] na Facebooku.

***

Projekt „Open Source – Open Mind” działa w programie „UW: Inicjatywy dla otoczenia”, który jest
realizowany na Uniwersytecie Warszawskich w ramach programu Santander Universidades, realizowanym w Polsce przez Bank Zachodni WBK.

Informacje dodatkowe

Jak do tej pory w ramach Projektu odbyły się:

• zamknięte seminarium na temat dezinforamcji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej z ekspertem Woodrow Wilson International Center for Scholars’ Kennan Institute – Niną Jankowicz.
[LINK-opis wydarzenia] http://www.pl.ism.uw.edu.pl/seminarium-niny-jankowicz-russian-disinformation-in-central-and-eastern-europe

• spotkanie otwarte na temat cyberbezpieczeństwa państwa.Gościem specjalnym był Płk dr hab. inż. Piotr Dela.
[LINK – opis wydarzenia] http://www.pl.ism.uw.edu.pl/open-source-open-mind-strategia-2-0-bezpieczenstwo-cybernetyczne-i-informacyjne-rp/

OSOM Concept NOTE

 

 

 

STAŻ W BBN

UWAGA STUDENCI!!!

Pragniemy poinformować, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego już po raz 11. organizuje projekt Wakacyjnych Staży Studenckich. Proponowany przez BBN od 2008 r. program umożliwia młodzieży zdobycie bezcennego doświadczenia oraz sprawdzenia się w instytucji, wykonującej zadania bezpośrednio dla Prezydenta RP.

W ciągu minionych lat program stawał się prestiżową formą nabywania kompetencji na najwyższym szczeblu administracji państwowej, a także dawał szansę młodym ludziom na rozpoczęcie kariery zawodowej. Z przeszło setki dotychczasowych stażystów, pięcioro pracuje w BBN, a wielu nadal utrzymuje kontakty z ekspertami Biura.

Staż poprzedzony jest rekrutacją. Na egzamin, spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów zaproszonych zostanie kilkudziesięciu wybranych w procesie kwalifikacyjnym. Warunkiem koniecznym jest studiowanie przynajmniej na trzecim roku oraz posiadanie średniej ocen uzyskanych w czasie studiów na poziomie powyżej 4,0. Egzamin będzie się składał z pisemnego testu wiedzy i rozmowy kwalifikacyjnej.

Laureaci XI edycji WSS przez miesiąc będą mieli możliwość pracy z analitykami BBN w wybranych przez siebie komórkach: Departamencie Analiz Strategicznych, Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, Departamencie Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego oraz w Archiwum. Studentom mieszkającym poza Warszawą, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pokryje koszty zakwaterowania w Domu Studenta Uniwersytetu Warszawskiego.

Formularz aplikacyjny oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.bbn.gov.pl/staze. Termin przesyłania aplikacji upływa 6 maja 2018 r.

ZAPRASZAMY

Praktyki w Hiszpanii.

Studentów zainteresowanych praktykami w Hiszpanii (również w ramach programu Erasmus+)  zapraszamy w piątek 13 kwietnia do Sali 303 (budynek Collegium Polliticum) w godz. 12.00-13.00 na spotkanie poświęcone prezentacji ofert przygotowanych przez szkoły językowe z Andaluzji, które oferują praktyki studenckie również w ramach programu Erasmus+.

Tematy prezentacji,

– przykłady projektów Erasmus+ realizowanych przez szkoły z Andaluzji,

– przykłady praktyk studenckich organizowanych dla studentów,

– wolontariat dla polskich studentów,

– oferta kursów języka hiszpańskiego i ew. innych języków dla studentów polskich, w tym kursy przygotowawcze do studiów w Hiszpanii,

– dodatkowo: możliwości realizacji praktyk w Biurze Extenda w Warszawie (przedstawicielstwo gospodarcze hiszpańskiego Regionu Andaluzji).

 

Spotkanie poprowadzi Marcin Siemdaj, Dyrektor Extenda, Agencja Promocji Regionu Andaluzji, Biuro Promocji Gospodarczej w Polsce.

Zespół badawczy projektu pt. „Analiza sankcji socjalnych przy wykorzystaniu gramatyki instytucjonalnej” poszukuje dwóch koderów-testerów.

Poszukujemy osób, które chciałyby podjąć ciekawą, płatną pracę badawczą w innowacyjnym projekcie. Praca ta na podstawowym poziomie wiąże się z kodowanie wybranych fragmentów aktów prawnych przy wykorzystaniu gramatyki instytucjonalnej stworzonej przez Sue E. S. Crawford i Elinor Ostrom. Na wyższym poziomie wymaga krytycznego spojrzenia na nowe narzędzie badawcze, jakim jest gramatyka instytucjonalna. Wiąże się z próbą odpowiedzi na pytania: jakie są zalety tego narzędzia? Jakie są jego wady? W jaki sposób należałoby to narzędzie udoskonalić?

Szczegóły w załączonym linku https://docs.google.com/document/d/1YCbyiDrU8K3F2bGT6R-LNY3GwQHsJc8gcYuvbQz5fao/edit?usp=sharing.

Kontakt

ul. Nowy Świat 67,
00-927 Warszawa
tel./fax +48 22 826 66 52
ips@uw.edu.pl
Więcej +

Social